Od niedawna w naszym kraju zaczynają powstawać tzw. „Leśne przedszkola” czyli placówki edukacyjne dla najmłodszych, które obudowują programy nauczania i wychowania wokół pedagogiki przyrody, wolności tj. czerpania wiedzy oraz wszelkich doświadczeń oraz umiejętności poprzez ścisłe obcowanie z naturą. Mam cichą nadzieję, że rodzi to nadzieje na wychowywanie w naszym społeczeństwie obywateli, którzy w szczery, mądry sposób będą krzewili świadomość przyrodniczą, a w przyszłości staną się również wzorowymi myśliwymi.

                                        

Projekt ogólnie zakłada prowadzenie codziennych zajęć na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych (w ostateczności w zbudowanym przez same dzieci tipi lub namiocie). Środki dydaktyczne to gałęzie, szyszki, kamienie i wszystko co oferuje las. Wszelkie zdolności, rozwój zmysłów, procesów myślowych, zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów  itd. stymulowane jest w procesie przebywania i nauki w lesie.

Tego rodzaju przedszkola działają od połowy XX wieku w krajach Europy Zachodniej np. w Niemczech, Danii, ale najmocniej rozwinięta sieć przedszkoli rozbudowana i ustabilizowana jest w krajach skandynawskich. Najbardziej kojarzona z Norwegią.

 

 

Istnieje szereg opracowań naukowych związanych z wartościowym i terapeutycznym wpływem przyrody na wielostronny rozwój osobowości dzieci. Istnieją działy pedagogiki jak np. pedagogika wolności, przeżyć, przyrody, koncepcja pedagogiki Marii Montessori, pedagogika waldorfska, które są konstytutywnie obudowane wokół czerpania dóbr płynących z obcowania z naturą.


„Dzieci lasu” są „pewne siebie, odważne i samodzielne. Są też zdrowsze niż dzieci, które nie doświadczają leśnej edukacji. Problem z wysokim poziomem hałasu również znika”.

Cele i wartości takiej koncepcji wychowania i rozwoju są niesamowicie piękne i dobroczynne.

„las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką – cierpliwą, życzliwą, ale też nieubłaganą”.

Szczerze zachęcam do zapoznania się z tym ciekawym prądem pedagoicznym, wspierajmy takie inicjatywy, sami też może odważymy się posłać nasze dzieci do takiego „Leśnego przedszkola”:)


ponizej linki przybliżające to zagadnienie:

https://dziecisawazne.pl/lesne-przedszkola-bez-murow-z-otwarciem-na-nature/

http://radio.opole.pl/483,87,lesne-przedszkole-to-dziala-dr-szymon-godawa-i-k

https://books.google.pl/books/about/Kąpiele_leśne.html?hl=pl&id=NbJoDwAAQBAJ&redir_esc=y

http://www.bajkowylas.com.pl

 

Start typing and press Enter to search